Rewolucja w polskich podcastach

Takiego audioserialu w Polsce jeszcze nie było. Nikt przed nami w ten sposób nie opowiadał reporterskiej historii. Razem z Ewą Winnicką, Audioteką i Lectonem przecieramy szlaki.

11 odcinków według oryginalnego scenariusza. Ja i Ewa jako narratorzy, a poza tym mnóstwo dobrych głosów i świetne udźwiękowienie.

Rok 2011. Upalna sierpniowa niedziela na maleńkiej wyspie Jersey. Po skończonym grillu w przydomowym ogródku imigrant z Nowego Sącza Damian Rzeszowski chwyta za kuchenny nóż. Nie minie kwadrans, a sześć osób straci życie... Co dokładnie i dlaczego stało się na Victoria Crescent? Czy sprawca wiedział, co robi? Czy był poczytalny? Słyszał głosy? Czy odpowie za zbrodnię, którą popełnił? 

Pomysł narodził się na Jersey podczas zbierania materiałów do książki. Przy kolacji i winie. Opowiadałem Ewie o mojej fascynacji amerykańskimi podcastami – od kilku lat słucham ich bez przerwy i wciąż się dziwię, że ta forma storytellingu w Polsce wciąż przegrywa z tradycyjnym radiem.

Moje ulubione podcasty to: S- Town, Serial, Dirty John, Broken Harts, ale też Homecoming, ale Dear Sugars, Invisibilia, Hidden Brain, ale też Where should we begin, the Daily, This American Life, albo Death, sex and money. I jeszcze kilkanaście innych.

– Próbujemy?

– Próbujemy!

I spróbowaliśmy. Skontaktowaliśmy się z Audioteką, napisaliśmy scenariusz i trzy miesiące później siedzieliśmy naprzeciwko siebie w studiu nagrań na górnym Mokotowie.

Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Myśleliśmy, że będzie dobrze, poprawnie, ok, a jest bardzo dobrze!

Sam temat, choć ciekawy, wciągający, z wątkiem kryminalnym i społecznym, ze zbrodnią i tajemnicą, nie obroniłby się, gdyby nie pełne zaangażowanie zespołu Audioteki i Lectona (Marcin Beme, Paulina Drzastwa, Ewa Kamińska, Aleksandra Paszkiewicz) oraz profesjonalne udźwiękowienie (Bartek Szurik i Janusz Dołkowski ze Studia D-FM). DZIĘKUJEMY!

Ewa testowała „Głosy”, kwitnąc w warszawskich korkach, ja podczas biegania. Dają radę! Dobrze słuchają się także na sofie i w fotelu, podczas prasowania, mycia podłóg, gotowania, pieczenia, zmywania, w pociągu, samolocie, na statku i w kajaku.

„Making of” Głosy

Posłuchajcie! Polecamy się najserdeczniej!!!

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s